top of page

אודות

marwanProfile_edited_edited_edited.jpg

ניסיון בטיפול במסגרות שונות:

תחילת דרכי הייתה בחסות הנוער כמדריך ורכז חינוכי במסגרות של בני נוער בסיכון. בחמש שנות עבודתי במסגרות אלו נחשפתי לעולם של כאב, צרכים וקשיים שבני נוער יכולים להיקלע אליהם בשל נסיבות חיים והתנהגויות שונות. משם המשכתי את דרכי לעבודה בתכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון ובמקביל לעבודה ברשות לשיקום האסיר עם בני נוער המשוחררים מבית הסוהר אופק לקהילה. ראיינתי נערים במאסרים בבתי סוהר ברחבי הארץ, ערכתי התערבויות טיפוליות קבוצתיות במסגרת בית הסוהר והכנתי נערים לשחרור לתכנית פיקוח שהגשתי לוועדות השליש. נערים שמצליחים לעמוד בתכניות הטיפול הן קבוצתי והן פרטני ולתפקד במסגרת עבודה ו/או לימודים הצליחו לסיים את השליש בהצלחה ולחזור למוטב. בהמשך ועד היום אני עובד כשכיר בשרות המבחן לנוער כקצין מבחן ובחמשת השנים האחרונות כעובד סוציאלי בכיר מעצרים-קצין מבחן. במסגרת עבודתי ארוכת השנים במסגרת שרות המבחן ביצעתי מספר רב של חקירות פסיכו סוציאליות, טיפול פרטני וקבוצתי במגוון רחב מאוד של נושאים מהם: עבירות נהיגה ללא רישיון, גניבות ופריצות, אלימות, עבירות מין, אלימות בתוך המשפחה, עבירות ביטחוניות והשתייכות לארגוני טרור, עבירות רכוש והתפרצויות ועבירות ברשת. העבודה כללה הגשת תסקירים לבתי המשפט השלום, המחוזיים וביהמ"ש העליון, כתיבת המלצות למשטרה בגין תיקים פליליים וחוות דעת ללשכות הגיוס לצה"ל. תכניות הטיפול היו תחת צווי פיקוח של בתי המשפטי ותוך ניהול הליך משפטי מקביל לתהליך הטיפולי. העבודה בטיפול סמכותי לאורך השנים העניקה לי ניסיון רב הן בהקשר של עבריינות והן בהקשר של ראייה מערכתית של התפקודים השונים של בני נוער והוריהם.

במקביל לעבודתי כשכיר ובאופן פרטי אני מנחה סדנאות הורים במנהלת הורים בעיריית חיפה. במסגרת זו אני מנחה סדנאות בתחומים מגוונים ולגילאים שונים: ללמד במקום להעניש, יחסי אחים, מעברים, התמודדות עם מצבי חרום ודחק-קורונה, גיל ההתבגרות, למידה מרחוק, סמכות הורית ויחסים הוריים עם הילדים.

בנוסף אני מנחה קבוצות טיפוליות לאסירים משוחררים בגירים אשר שוהים בהוסטל במסגרת תכנית שליש בפיקוח הרשות לשיקום האסיר. מדובר באסירים בגירים שמשוחררים לאחר מאסרים ממושכים והטיפול הקבוצתי מעניק להם יכולת התבוננות מעמיקה וויסות רגשי והפחתה של התנהגויות אלימות. את הקבוצות הטיפוליות אני מנחה בגישה דינאמית תוך התייחסות ליחסים הבינאישיים ולתהליכים המתרחשים בתוך הקבוצה כהזדמנות להתבוננות מעמיקה ושינוי המתרחש באמצעות הקבוצה כלפי חוץ. 

בקליניקה יש מקום לילדים, מתבגרים ומבוגרים המתקשים בתחומי החיים השונים, חווים משברים או תקופה של מצב רוח ירוד ורוצים להתבונן במתרחש בחייהם, לקבל כלים להתמודדות טובה יותר עם מצבם וחוויותיהם, להתפתח בתחום תעסוקה או לימודים, לשפר מיומנויות הוריות ויחסים עם קרובי משפחה או בני/בנות זוג. אני אשמח לראותכם, ממני תקבלו יחס נעים ואמפתי, מצפה לכם...

שלום וברוכים הבאים לאתר שלי,

שמי מרואן, אני עובד סוציאלי מוסמך MSW, בכיר, מומחה ומדריך בעל ניסיון רב בתחום  התקון (טיפול בעוברי חוק ופשיעה). את דרכי התחלתי לפני יותר מ-16 שנים עם בני נוער בקבוצות מנהיגות חברתית ויחסים בינאישיים. בגיל צעיר מאוד סיימתי תואר ראשון באוניברסיטת בר אילן בהתמחות בקרימינולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בהמשך סיימתי לימודיי לתואר ראשון בעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה ותואר שני בעבודה סוציאלית בהצטיינות במסלול מחקרי עם עבודת תיזה בנושא כה רגיש ואקטואלי כיום "אלימות בין ילדים מתבגרים להורים".

לאורך השנים ולצד התארים, למדתי בקורסים והכשרות מגוונות ועשירות:

 • הכשרה באמון נוירופידבק בהפרעת קשב וריכוז - אוניברסיטת בר-אילן.

 • חשיבה ביקורתית בטיפול - האוניברסיטה העברית.

 • התקשרו"ת ממוקדת ילד-וויסות עצמי ומניעת בעיות התנהגות של ילדים בגיל הרך(4-10) - פרופ' יואל אליצור.

 • הכשרת מטפלים בהדרכת הורים בגישת הסמכות החדשה וההתנגדות הלא אלימה-  NVR  - אוניברסיטת ת"א.

 • השתלמות בנושא סמכות מורית בגישת הסמכות החדשה וההתנגדות הלא אלימה-NVR אוניברסיטת ת"א.

 • הכשרה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון, אובדנות ושכול בשילוב מיינדפולנס,  מכללת אתגר.

 • קורס ידע, כלים ומיומנויות לתפקיד חוק המעצרים, ביה"ס המרכזי להכשרת עובדים לשירותי הרווחה.

 • קורס גישור, מכללת אתגר-חיפה.

 • קורס הערכת סיכון וצרכים בנושא של עבירות מין ואלימות, ביה"ס המרכזי להכשרת עובדים לשירותי הרווחה.

 • קורס קציני מבחן בסיסי, ביה"ס המרכזי להכשרת עובדים לשירותי הרווחה.

 • השתלמות בנושא עוס"ים שלום, היכל עיריית חיפה.

 • קורס מיומנויות הנחייה קבוצתית, מטעם ביה"ס המרכזי להכשרת עובדים  לשירותי הרווחה.

 • השתתפות בעבודה עם נפגעי נפש במסגרת התואר בקרימינולוגיה, בבית חולים "מזרע".

bottom of page